جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

خانه ریاضیات چیست؟

  از سال 1377 گروه هايي از معلمان و دانشگاهيان ايران خانه هاي رياضيات را در سراسر کشور راه اندازي نمودند. هدف خانه هاي رياضيات ايجاد فرصت هايي براي دانش آموزان و معلمان در مقاطع مختلف تحصيلي است که با استفاده از کار گروهي و درگيري با مسايل و ابزارهاي رياضي درک عميق تر از مفاهيم رياضيات را تجربه کنند. اين ابزارها شامل تکنولوژي اطلاعات، مطالعات مستقل، درک مفاهيم رياضيات و يادگيري تاريخ و کاربر هاي علوم رياضي، بازي هاي رياضي و مطالعه ايده هاي بين رشته اي مانند رياضيات و هنر، رياضي و تاريخ تمدن و معماري ايراني، رياضيات و ژنتيک، رياضيات و علوم اجتماعي و علوم پزشکي يا رياضيات و مهندسي مي باشد.
  مسابقات تيمي، مسابقات الکترونيکي، مشاهده رياضيات در زندگي روزمره، مطالعه در زمينه هاي تاريخ رياضيات، مشاهده ارتباط رياضيات و علوم ديگر، سخنراني هاي عمومي و تخصصي، نمايشگاه ها، کارگاه هاي آموزشي و تحقيقاتي،اردوهاي آموزشي و جشنواره هاي ساليانه برخي از فعاليت هاي غير کلاسيک اين خانه ها در زمينه رياضي است.
  اين خانه ها به آگاهي عمومي در مورد رياضيات مخصوصاٌ در ميان خانواد ه دانش آموزان و دانشجويان کمک مي کنند. آن ها رياضيات را از طريق تفريح و لذّت بردن به وسيله بازي با ابزارهاي رياضي، يادگيري کاربرد هاي رياضيات و مشاهده توانمندي هاي رياضي در هنر و ساير علوم، تکنولوژي، علوم اجتماعي و پزشکي وابسته به زندگي ارائه مي دهند.
   اعضاء خانه ها، دانش آموزان، دانشجويان،معلمان و استادان در حاليکه از محيط کار گروهي انتقال دانش و تجربه با يکديگر لذّت مي برند، مي توانند توانمندي هاي رياضي و مهارت هاي فکري خود را نمايش و ارتقاء دهند. خانه ها نيز در اين ميان استعداد ها را شناسائي و به طريق مناسب هدايت و حمايت نمايند.

  معلمان، دانش آموزان و دانشجويان مستعد مي توانند در تمام فعاليت هاي خانه و يا برحسب مورد در برنامه هاي خاص آن شرکت نمايند و از طريق افراد مستعد براي به دست آوردن موفقيت هاي بيشتر و بهتر تحت حمايت و تربيت خانه ها قرار مي گيرند.

  خانه رياضيات يک ميدان و مرکزي براي ايجاد امکانات خوب چالشي است و هدف آن پاسخ گويي به نياز هاي چالشي در زمينه آموزش رياضي است. خانه در چالش هاي ضروري دانش آموزان، دانشجويان و معلمان به هنگام عمل مي کند.


  ضرورت ايجاد مکان هايي مشابه خانه

  علي رغم همه فعاليت هايي که در زمينه آموزش و پژوهش در دانشگاه ها و نيز سازمان هاي آموزش و پرورش کشور صورت مي گيرد، لزوم انجام فعاليت هاي فوق برنامه و نيز انجام فعاليت هاي مستقل که بتوانند در درازمدت تأثير خود را در زمينه هاي فوق بگذارند، ايجاد نهاد هايي همسو ولي مستقل را ايجاب نموده است. دلايل عمده اين ضرورت را مي توان به صورت زير برشمرد:

  -     متفاوت بودن فعاليت دانشگاه ها و آموزش و پرورش يا آموزش هاي غير رسمي
  -     نياز به اصلاح و بازنگري دائمي به روش هاي آموزش رياضي در مدارس
  -     نياز به فعاليت هاي فوق برنامه دانش آموزي و دانشجويي
  -    حمايت آموزشي و پژوهشي از معلمان
  -     نياز به انجام مستقل گروهي و ارزشيابي روش هاي آموزشي

  يکي از علل موفقيت خانه ها، درگيري با مسايل مختلف و طرح ايده هاي گوناگون از طرف اعضاء هيئت علمي دانشگاه ها، دبيران و دانشجويان است.


  این مطلب تا کنون 36 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 5 آذر 1395
  منبع
  برچسب ها : رياضيات ,خانه ,رياضي ,دانش ,فعاليت ,آموزش ,دانش آموزان ,انجام فعاليت ,     نياز ,آموزش رياضي ,دانش آموزان، ,
  خانه ریاضیات چیست؟

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 7 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر